Urządzenia UTM

Urządzenia UTM niezbędne w każdym przedsiębiorstwie

Realia w Internecie

W tym momencie typowa zapora sieciowa nie wystarczy. Każde przedsiębiorstwo potrzebuje wszech obejmujacej opieki na każdej z 7 warstw modelu ISO OSI. wówczas właściciel może być pewny, że jego firma jest bezpieczna. Współczesnym rozwiązaniem proponowanym przez specjalistów z dziedziny zabezpieczeń sieciowych jest Urządzenia UTM.
Wzrasta ilość przedsiębiorców, którzy są świadomi zagrożeń, na jakie są narażeni w Internecie. Duże przedsiębiorstwa najczęściej posiadają dział IT, którego zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo przedsiębiorstwa i monitorowanie zagrożeń. Zadaniem informatyków pracujących w takim dziale jest również uświadamianie właścicielom i zarządom na jakie ataki i zagrożenia są narażeni oraz proponowanie rozwiązań zabezpieczających.

Zagrożenia czekające na właścicieli firm

Urządzenia UTMKażde przedsiębiorstwo niezależnie od wielkości może się stać ofiarą wirtualnych ataków. Prawidłowo jest gdy właściciele firm wierzą i słuchają zaleceń czy to zatrudnionych informatyków bądź firmy zewnętrznej opiekującej się ich przedsiębiorstwem. Infantylnym postępowaniem jest gdy ignoruje się podpowiedzi specjalistów. W obecnych czasach każda firma narażona jest na ataki ze strony cyberprzestępców. W sieci globalnej z łatwością można paść ofiarą oszustów, gdy jest się nieświadomym właścicielem firmy. Duża część ataków nie jest wymierzona w daną firmę. Cyberprzestępcy są nastawieni na szybki zysk. Szukają więc słabych punktów zabezpieczeń, skanując przy tym wszystkie możliwe drogi połączenia z internetem. Najłatwiejszym celem są dla nich ludzie nieświadomi czekających na nich zagrożeń. Rozmaitymi sposobami cyberprzestępcy mogą dostać się do danych firmy. Ostatnio często dostają się poprzez korespondencję elektroniczną, podszywając się np. pod operatora komórkowego. Wystarczy, że ktoś otworzy załącznik z takiego sfałszowanego listu żeby firma padła ofiarą cyberprzestępców. Następstwa takiego ataku mogą być zróżnicowane np. z konta bankowego firmy mogą zostać wyprowadzone pieniądze.
W tym momencie zabezpieczenia, które jeszcze kilka lat wstecz uchodziły za rozwinięte dziś nie stanowią już przeszkody dla hackerów. Więc niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa należałoby inwestować w najnowsze i najbardziej zaawansowane zabezpieczenia sieci. Wyniki zaniedbań w tym zakresie przez właściciela firmy mogą być dla jego działalności opłakane.

Urządzenia UTM

Współczesnym produktem jaki pojawił się na rynku zabezpieczeń sieciowych są urządzenia klasy Urządzenia UTM. Te urządzenia są udoskonaleniem zwyczajnych firewalli. Urządzenia UTM potrafią się zaadoptować w każdym środowisku. Te mechanizmy mają szereg ułatwień, które pozwalają na definiowanie polityk i reguł firewalla w oparciu o użytkownika bądź grupę pracowników. Administratorzy w prosty sposób mogą zarządzać uprawnieniami do zasobów sieciowych z podziałem na jednostki administracyjne. Narzędzia klasy Urządzenia UTM pozwalają dodatkowo generować raporty i statystyki z dokładnością do nazwanego użytkownika. Uefektywnia to wyciąganie konkluzji przydatnych w administracji. Uzupełniająco urządzenia typu Urządzenia UTM zawierają w sobie wiele pożytecznych modułów. Te urządzenia rozbudowane są o moduły, które umożliwiają kontrolę na każdej warstwie modelu ISO OSI łącznie z ostatnią warstwą aplikacji.

Zapisz