urządzenia utm

Urządzenia UTM w dobie cyberprzestępstw

Bezpieczeństwo sieci

W dzisiejszych czasach prawie każdy prywatnie posiada komputer, tym bardziej w firmach, nawet tych niedużych znajdują się różnej wielkości systemy IT. Komputery raczej mają dostęp do Internetu, co poza dodatkowymi możliwościami kreuje również wiele niebezpieczeństw. Systemy IT do zarządzania zasobami przedsiębiorstw ciągle ewoluują, stwarza to jednak pewne zagrożenia jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych. Dlatego właśnie coraz częściej niezbędna staje się ochrona sieci firmowych. W tym celu najlepiej zapoznać się z ofertą firmy Cyberoam i ich produktem urządzenia UTM.

urządzenia utmW głównej mierze słyszymy o cyberatakach na wielkie korporacje i duże znane marki, jednak coraz częściej ten sprawa dotyka również mniejszych przedsiębiorców. Coraz chętniej cyberprzestępcy wybierają małe i średnie firmy, ponieważ właściciele i pracownicy przedsiębiorstw przekonani są, że tego typu trudności ich nie dotyczą.  Stosują systemy zabezpieczeń, które nie są wystarczające, ale sprawiają wrażenie, że firmowe dane są całkowicie bezpieczne.

Bezpieczeństwo sieci w wielu mniejszych firmach opiera się jedynie o proste i uniwersalne mechanizmy ochrony, jakimi są systemy antywirusowe, dedykowane funkcje konkretnych systemów operacyjnych czy tradycyjne firewalle.

Problemy z zabezpieczeniem firmy

Słabym punktem zabezpieczeń firmowy jest również stare, nieaktualizowane oprogramowanie. Nowe zagrożenia pojawiają się każdego dnia, ich twórcy wykrywają luki w systemach, które umożliwiają im dostanie się do środka. Natomiast nie, wszyscy wiedzą , że aktualizacje oprogramowania i systemów są bardzo istotne od strony bezpieczeństwa.

Firmy myślące poważnie o zabezpieczeniu swojej sieci powinny pomyśleć o rozwiązaniu gruntownym opierającym się na identyfikacji tożsamości użytkowników. W dzisiejszych czasach dostępne są już rozwiązania, które zabezpieczają sieć firmową niezależnie od miejsca działalności pracownika. Jest to znacząca sprawa jeśli weźmiemy pod uwagę np. wydziały zamiejscowe, podróże służbowe czy prace w domu. Tym bardziej warto odpowiednio zabezpieczyć się przed ewentualnymi atakami cyberprzestępców, ponieważ najczęściej dzieje się to w najmniej oczekiwanym momencie.

Myśląc o bezpieczeństwie sieci firmowej pamiętajmy o odpowiednim przystosowaniu systemu do wymagań specyfiki funkcjonowania sieci w danym przedsiębiorstwie oraz jego aktualizacjach.

Jesteśmy zmuszeni zabezpieczyć sieć zarówno przez próbą nieautoryzowanego dostępu do treści internetowych, jak również ograniczyć pobierania zainfekowanych plików. Konieczne w tym kontekście jest utworzenie polityki bezpieczeństwa firmy. Wiele firm preferuje systemy osadzone poza ich infrastrukturą w innej lokalizacji. Coraz popularniejsze staje się wdrażanie w systemach bezpieczeństwa, wielofunkcyjnych sieci urządzeń, które łączą w sobie pojedyncze moduły.

Urządzenia UTM

Przykładem takiego systemu jest UTM (Unified Threat Management), który zagwarantuje kompleksowe bezpieczeństwo sieci, niezależnie od jej wielkości. W obrębie jednej platformy sprzętowej skupione są różne moduły bezpieczeństwa, integrując wszystkie funkcjonalności z tożsamością użytkowników. Urządzenia UTM posiadają rozszerzalną architekturę bezpieczeństwa i  technologię wielordzeniową co umożliwia dostosowanie zabezpieczeń również do przyszłych ryzykownych sytuacji.