szamba betonowe

Szamba betonowe – dobre rozwiązanie

Poszukiwania sprawdzonego zbiornika na ścieki komunalne

Teraz ludzie decydują się się na zbudowanie domu poza dużym miastem. Ogromna liczba osób woli domek za miastem niż apartament na szczycie wieżowca. Wybudowanie idealnego domu wiąże się z wieloma specjalistycznymi momentami. Tereny wiejskie cieszą się coraz większą popularnością wśród osób zainteresowanych zakupem dzialki. Należy wiedzieć, że większość terenów poza miastowych nie posiada możliwości odprowadzania ścieków z gospodarstw domowych. Akurat dlatego każdy kto buduje dom spotyka się z problemem zbiornika na ścieki komunalne. W dzisiejszych czasach na rynku istnieje parę sposobów na rozwiązanie tego problemu. Do wyboru są szamba betonowe i zbiorniki ze sztucznego tworzywa oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Wiele czynników składa się na wybór idealnego zbiornika. W tym artykule postaramy się przybliżyć wszystkie wady i zalety poszczególnych wariantów jakie są do wyboru na rynku.

Szamba z tworzywa sztucznego

Produkowane są często z żywic poliestronowych i zbrojone są włóknem szklanym. Taka technologia ma za zadanie zagwarantować szczelność zbiornika. Właśnie stu procentowa szczelność daje fakt, że ten typ zbiornika jest ekologiczny. Plastikowe szamba nie narażają środowiska na degradacje. Nie zanieczyszczalnie gleby w ogrodzie jest niewątpliwą zaletą tych zbiorników. Lekkość konstrukcji zbiornika jest cechą charakterystyczną dla tych szamb. Redukuje to do minimum koszty transportu i montażu. Niestety ta cecha wiąże się również z faktem, że szamba plastikowe nie mogą być instalowane na wszystkich działkach.

Szamba plastikowe nie będą dobrze się sprawować na bagnach. Faktem jest że te zbiorniki są nie wytrzymałe na obciążenia. Zbiorników poliestronowych nie można montować pod podjazdem dla samochodów osobowych. Niewłaściwie zainstalowane zbiorniki pękają pod wpływem nacisku wód gruntowych. Ceny tych zbiorników wynoszą od około 1700 zł za 2 000 L do około 7 000 zł za 12 000 L.

Szamba betonowe

Bez wątpienia szamba betonowe są najczęściej wybierane przez osoby budujące dom. Produkowane są z żelbetonu klasy B-25, który najlepiej się sprawdza w tym środowisku. Producenci szamb betonowych starają się aby ich wyroby były najwyższej klasy. Słynne jest dodawanie specjalnej chemii budowlanej do żelbetonu, co uszczelnia zbiornik betonowy. Nadobowiazkowo na szamba betonowe nakładane są warstwy izolacyjne izolbet. Dokładnie dlatego szamba betonowe są w stu porcentach szczelne, dzięki czemu są też przyjazne dla środowiska.

Szamba betonowe w odróżnieniu od szamb plastikowych są masywne i ciężkie. Dlatego możliwa jest ich instalacja na każdej działce. Dzięki masie osadzają sie pewnie  w gruncie co powoduje ich nie przemieszczanie się. Trzeba mieć świadomość, że szamba betonowe można wkopać nawet pod podjazd dla aut. Są one niezwykle wytrzymałe. Zaletą tych zbiorników jest fakt, że nie pękają. Jeśli zainwestuje się taki zbiornik od konkretnego producenta można mieć gwarację bezproblemowego użwania przez dekady. Ceny zaczynają się od 900 zł za zbiornik o pojemności 4 000 L.

Ekologiczne oczyszczalnie ścieków

szamba betonowePrzydomowe oczyszczalnie ścieków wynaleziono w trosce o dobro środowiska. Jest to najnowszy produkt w tej branży. Przede wszystkim jej zadaniem jest oczyszczanie ścieków komunalnych, co daje wodę do wykorzystania na różne sposoby. Tą wodę można odprowadzać bezpośrednio do cieków wodnych, studni chłonnych, rowów melioracyjnych bądź też wykorzystać do podlewania ogrodu. Należy liczyć się z tym, że przydomowe oczyszczalnie ścieków mają też wady. Tego typu zbiorniki wymagają wykorzystywania w domu tylko nie tak skutecznej ekologicznej chemii gospodarczej. Dzieje się tak, żeby nie zabić żywych bakterii wewnątrz zbiornika. Jeśli nie będzie używana taka ekologiczna chemia może nawet dojść do wymarcia flory bakteryjnej. Konieczna jest wtedy wymiana zbiornika na nowy. Ceny wahają się od 6 000 zł do nawet 20 000 zł.