szamba betonowe

Szamba betonowe jesienna porada: lokalizacja i koszt

Szamba betonowe

Kiedy dom wybudowany jest tam, gdzie brakuje kanalizacji, jednym ze sposobów zagospodarowania odpadów może być budowa szamba, czyli szczelnego zasobnika na ścieki. Jego wykonanie i przyłączenia to inwestycyjnie tańsze rozwiązanie niż budowa przydomowej oczyszczalni, a koszty inwestycji są podobne do wykonania przyłącza kanalizacyjnego. Szamba betonowe są najpopularniejszymi zbiornikami na ścieki w Polsce.

Koszt

Nie małą część kosztów budowy i podłączenia się do szamba stanowi kupno szczelnego zbiornika na ścieki. Jest on wykonany z żelbetu lub tworzyw sztucznych. Objętość zbiornika powinna być dobrana do liczby mieszkańców i ilości produkowanych ścieków. Na ogół przyjmuje się, że jedna osoba produkuje ich ok. 150 l na dobę.

Lokalizacja

szamba betonoweSzambo okazuje się rozwiązaniem komfortowym, jeśli w bliskiej przyszłości będzie można podłączyć się do kanalizacji miejskiej. Czasami jest to również jedyne rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy:

– cieszy jest za mało, żeby konstrukcja swojej oczyszczalni się opłacała;

– powierzchnia działki jest zbyt mała, aby ulokować na niej oczyszczalnię z drenażem rozsączającym lub w pobliżu nie ma odbiornika oczyszczonych ścieków;

– poziom wód gruntowych jest podwyższony, aby można było oczyszczone w oczyszczalni ścieki rozsączyć do gruntu, a inne rozwiązania są zbyt drogie w inwestycji.

Uwaga! Montując zbiornik, trzeba utrzymać minimalne odległości od granicy działki, domostwa i ujęcia wody. Powinno ono znajdować się w odległości:

– 2 m od drogi i granicy sąsiedniej działki;

– 5 m od okien i drzwi budynku;

– 15 m od studni.

Wybierając miejsce montażu szamba, wskazane jest by też zwrócić uwagę na to, aby można było bez większych problemów do niego podjechać wozem asenizacyjnym.

To przepisy prawne określają, na jakie zbiorniki na nieczystości należy się decydować. Po pierwsze muszą być bezodpływowe, a po drugie posiadać certyfikaty Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Wymagania te spełniają szamba betonowe i plastikowe. Aczkolwiek po dokładnym zbadaniu ich właściwości można przekonać się, że lepsze rozwiązanie to właśnie Szambo betonowe. Szamba betonowe same z siebie są lepszym rozwiązaniem. Są szczelne i odporne na warunki zewnętrzne.