szamba betonowe busko-zdrój

Szamba betonowe Busko-Zdrój – opis surowca

Najbardziej istotną cechą jaką powinny spełniać szamba betonowe Busko-Zdrój to 100% szczelność. By to zapewnić przedsiębiorcy powinni używać najlepszego betonu.

Jaki jest beton wodoszczelny?

Beton może nabyć wodoszczelność poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii produkcyjnej. Szczelność takiego betonu, zabezpieczająca przed przedostaniem się wody sprawia, że bywa nazywany również betonem wysokowartościowym. Beton wodoszczelny uzyskuje się na kilka sposobów. Miedzy innymi poprzez staranny dobór składników czyli mieszanki betonowej. Ale również przez stosowanie domieszek, impregnatów oraz wibrując beton po wylaniu.

Beton wodoszczelny – sposób wykonywania

Nieprzepuszczalność to cecha betonu która sprawia, że otrzymuje on zdolność ochrony przed przepływem wody. Wodoszczelność można osiągnąć kilkoma sposobami, lub łącząc kilka technik w jednym. Otóż w celu pozyskania wodoszczelności należy przede wszystkim odpowiednio dobrać proporcje wody do cementu.

szamba betonowe busko-zdrójBeton wodoszczelny uzyskuje się ponadto poprzez użycie skrupulatnie dobranych domieszek do betonu oraz przy wykorzystaniu impregnatu do betonu – to klasyczna  chemia budowlana. Jak się okazuje chcąc uzyskać wodoszczelność należy wykorzystywać kruszywa o różnych grubościach ziaren. Czasem stosuje się także hydrolizację

Kruszywa (piasek, żwir) o różnej grubości używa się w celu wyeliminowania wolnych szpar. Rozchodzi się o to, aby w betonie była jak najmniejsza ilość wolnych miejsc. Kruszywo o różnych rozmiarach uzupełnia się wzajemnie, a wolne miejsca wypełniają się. Jeśli chodzi o proporcje wody do cementu – tutaj też istnieje ściśle określony stosunek tych dwóch składników. Opierając się na obecnej wiedzy stosunek wody do cementu nie może przekraczać wartości 0,55. Stosunkowo niewielka ilość wody powoduje, że podczas wiązania betonu nie powstają kanaliki kapilarne.

Dodatki do betonu wodoszczelnego

Spora ilość dodatków i domieszek do betonu pozwala uzyskać optymalne właściwości mieszanki betonowej, a nie tylko nieprzepuszczalności. Na rynku mamy dodatki do betonu które pozwolą na poprawę lepkości mieszanki betonowej, mrozoodporności czy przyspieszające wiązanie oraz poprawiające wytrzymałość na ściskanie.

Potrzeba jednak pamiętać, że nawet najbardziej szczelny beton nie da 100% zabezpieczenia przed przesiąknięciem, szczególnie jeśli konstrukcja będzie bez przerwy narażona na kontakt z wodą. W celu dodatkowej ochrony można również zastosować masy hydroizolacyjne.

Takie masy używane są właśnie przez firmy produkujące szamba betonowe. Zbiorniki zabezpieczane są dodatkowo od zewnątrz masą bitumiczną. Szamba betonowe Busko-Zdrój są wykonane z najlepszego betonu dla komfortu użytkowania.